Sunt vești îmbucurătoare pentru tinerii din Orșova. Până la sfârșitul anului viitor, administrația locală va construi, pe bani europeni, două blocuri în centrul municipiului. Este vorba despre un proiect în valoare de 15 milioane de lei, derulat pe PNRR. Imobilele, ce urmează a fi ridicate, sunt unele cu un consum de energie aproape de zero (nZeb). Vorbim, astfel, despre clădiri eficiente din punct de vedere energetic, cu pierderi de căldură foarte reduse.
„Este vorba despre un proiect a cărui implementare, din păcate, nu s-a dorit de către fosta administrație locală. Este un proiect întârziat cu aproape 2 ani de zile. Ne apropiem, practic, de termenul la care, în mod normal, lucrările ar fi trebuit finalizate. La începutul săptămânii viitoare, vom semna contractul de execuție. În urma discuțiilor pe care le-am purtat cu constructorul care a câștigat licitația după multe cotestații, ne-a asigurat că va face tot posibilul să termine lucrarea într-un termen de 14 luni (termenul asumat fiind acela de 24 de luni). De asemenea, vom cere, de la Ministerul Dezvoltării, un termen de prelungire a termenului inițial, pentru că fosta administrație nici nu a demarat lucrarea. Aceste blocuri au tot ceea ce înseamnă tehnologie modernă: iluminat inteligent, pompe de căldură în pardoseală, panouri fotovoltaice, sistem energetic eficient, etc. Vorbim despre 4 garsoniere și 32 de apartamente cu 2 camere, dispuse în 2 corpuri. Blocurile vor fi poziționate în zona centrală a Orșovei și vor fi date tinerilor și familiilor cu mai mulți copii. Dacă lucrurile vor decurge normal, spre sfârșitul anului viitor (așa cum ne-a dat adigurări constructorul) proiectul se va concretiza.”, declară primarul municipiului Orșova, Adrian Cican.
Proiectul de construire a acestor blocuri vizează sporirea accesului la locuințe de calitate pentru tinerii aflați în dificultate. Beneficiarii direcți ai acestui proiect vor fi tinerii ce provin din comunități și grupuri vulnerabile ce trebuie să îndeplinească cumulativ anumite condiții: apartenența la un grup/ comunitate vulnerabilă; să aibă vârsta cuprinsă între 18-35 ani; venitul pe membru de familie să fie mai mic decât salariul lunar mediu pe economie; să nu dețină o locuință/ să nu fi deținut o locuință; locuiește într-o locuință supraaglomerată și precară. De asemenea, se poate avea în vedere și dacă tinerii au în grijă unul sau mai mulți copii la nivelul gospodăriei.