Peste 1500 de turiști cehi au venit în Mehedinți, pentru se distra și pentru a se bucura de peisajele spectaculoase pe care le oferă micul sat mehedințean Eibenthal, situat în inima Clisurii Dunării. Festivalul Banat are loc timp de 3 zile.

Turiștii cehi au venit pregătiți pentru a petrece, la fel ca în fiecare an, la festival. Satul a prins viață, prin organizarea a numeroase evenimente muzicale cu participarea unor formații și trupe din Cehia, activități conexe, teatru, film, organizate în aer liber. Diverse formații de muzică de genuri diferite concertează special pentru musafirii veniți de la drum lung. De altfel, turiștii au posibilitatea să facă drumeții pe trasee turistice marcate.

Cehii au parcurs peste o mie de kilometri, pentru a veni în Eibenthal, unde se simt ca acasă pentru că în jurul lor toată lumea vorbește cehă. Anul acesta, organizatorii au creat și o zona dedicata copiilor.

„Am adaptat programul la dorințele participanților. Anul acesta, avem mult mai multe scene. De la an la an, sunt tot mai mulți turiști care vin, dar și mai mulți localnici care se implică prin vânzarea de produse.”, declară viceprimarul comunei Dubova, Tiberiu Pospișil.


„Atmosfera a fost electrizantă în frumosul sat Eibenthal, din județul Mehedinți, unde se desfășoară zilele acestea, o nouă ediție a festivalului etnic Banat 2025. Peste 1500 de turiști din Cehia au venit la Eibenthal, pentru a se bucura de muzică, drumeții în frumoasa zonă a Clisurii Dunării și bunătăți tradiționale pregătite de localnicii din Dubova. Sufletul acestui festival fenomen pentru zona noastră este Pospisil Tiberiu Iosif, viceprimarul comunei Dubova, care de la an la an, reușește să îl organizeze din ce în ce mai bine, astfel încât, frumoasa localitate Eibenthal să fie un loc primitor pentru oaspeții cehi.”, transmite senatorul mehedințean Oana Buzatu.

Turiștii au parte de muzica cehească, spectacole, excursii, folclor și diverse experiențe care transforma acest eveniment într-o întâlnire unică.

„Vin în Eibenthal în fiecare an. E un sat cu o energie incredibilă. Berea e bună. Mâine voi cânta.”, sune un turist ceh.

„E cea mai tare aventură. E prima dată când vin. Am venit cu prietenii. E foarte interesant că aici putem vorbi cehă cu localnicii.”, spune alt turist.
Festivalul se afla la cea de-a XIV-a ediție si, pe lângă distracție, evenimentul reprezintă un veritabil mod prin care localnicii își valorifică produsele.

„Astăzi, am mai băut așa ceva (vișinată). E bună. E prima dată când vin aici. Îmi place. Am prieteni care au mai venit aici.”, povestește alt turist.

Eibenthal are puțin peste 200 de locuitori, însă în cele patru zile de festival, satul se transformă într-un furnicar care are în centru o scenă pe care urcă formații rock și folk din Cehia.

„Deocamdată, am ieșit doar cu vișinată și coniac. Vișinata s-a vândut mai bine astăzi. E bine că înțelegem limba. E o bucurie să auzi că se vorbește limba ta. Suntem ospitalieri.”, spune un localnic din sat.

„Atmosfera a fost extraordinară și sunt, de fiecare dată, impresionat să văd cum comunitatea cehă din Mehedinți găzduiește cu atâta căldură nu doar un festival de muzică specifică, pentru că au evoluat foarte multe trupe venite din Cehia, ci un festival cultural în care muzica s-a împletit cu arta gastronomică specifică.nDe altfel, comunitatea cehă din Eibenthal a dovedit, de 14 ani, de când se organizează acest eveniment, că este un exemplu de ospitalitate și atașament fată de valorile identitare. Pe parcursul celor două zile de festival, oaspeții cehi se bucură de frumusețile județului Mehedinți, plimbări cu barca pe Dunăre, vizite la obiectivele turistice din zonă, Peștera Ponicova sau Chipul lui Decebal din Clisura Dunării. Evenimentul este important pentru turismul din zonă, pentru dezvoltarea satului Eibenthal, întrucât localnicii pregătesc în fiecare an produse tradiționale specifice pe care le comercializează. Îi felicit pe organizatorii acestui eveniment devenit o tradiție și mai ales pe Tibi Pospisil, viceprimarul comunei Dubova, pentru implicarea și stăruința de a aduce în România, cu fiecare ocazie, parte din cultura cehă împreună cu multe personalități cehe. M-am bucurat să ne reîntâlnim cu delegația din Regiunea Liberec condusă de guvernatorul Martin Půta, partenerii noștri, alături de care derulăm schimburi de experiență și proiecte culturale.”, transmite, la rândul său, președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.
După închiderea minei de cărbune din vecinătate în 2007, localitatea a reînviat datorită turismului.





