Justiția, pe avarie: Judecătoria Strehaia a rămas cu un singur judecător. Organigrama prevede 6 posturi. Situația, repetabilă și în alte instanțe din județ!

Situație alarmantă în justiția din Mehedinți! Judecătoria Strehaia a rămas cu un singur judecător (care nu are nici doi ani vechime), după ce președintelui de instanță i-a încetat delegarea. Judecătoarea Raluca Bordea Cercel (fostă avocată) este singura care își desfășoară activitatea aici. Conform schemei de personal, Judecătoria Strehaia ar trebui să funcționeze cu 6 judecători.

Guvernul care a redus valoarea diurnei zilnice, iar în acest context, judecătorul delegat pentru Judecătoria Strehaia nu și-a mai prelungit delegarea. Reprezentanții din instanțe atrag atenția că, în scurt timp, situații similare ca cea de la Strehaia s-ar putea înregistra și la judecătoriile din Orșova și Baia de Aramă.

Deficitul semnificativ de judecători este o problemă care afectează direct durata proceselor și volumul de muncă din instanțe. Cauzele principale ale acestei situații sunt pensionările masive (în ultimii ani, sute de magistrați au ieșit la pensie anticipat) și mai ales – blocarea sau întârzierea organizării concursurilor în sistem.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Conținutul este proteja!