Candidatul AUR, viziune nouă pentru Severin: „Dezvoltăm Severinul din punct de vedere economic, prin atragerea de investitori.”

O nouă viziune pentru Severin și pentru severineni: este ceea ce aduce candidatul Alianței pentru Unirea Românilor Mehedinți, pentru primăria reședinței de județ. Eduard Koler își propune să revigoreze orașul din punct de vedere economic, prin atragerea de investitori și prin crearea de locuri de muncă – proiecte pe care, în mediul privat, a reușit să le implementeze. De altfel, reprezentantul AUR își propune înființarea unui sistem centralizat de încălzire, prin are să fie rezolvară problema termoficării orașului.

„Am 49 de ani, sunt căsătorit, am un băiat de 14 ani, care este elev la Colegiul Traian. Sunt născut și crescut în Severin; familia mea este de cinci generații în Severin. După terminarea facultății și a stagiului militar, m-am întors în orașul natal. (…) Primordial este să dezvoltăm orașul din punct de vedere economic. Noi trebuie să facem tot ceea ce este posibil să aducem investitori noi și să îi susținem pe cei care sunt deja în oraș. Trebuie să fie un oraș atractiv din punct de vedere al fiscalității, la facilităților pe care administrația locală le oferă pentru investitori. Nu trebuie să aducem neapărat un investitor care oferă 4000 de locuri de muncă. Trebuie să aducem un investitor care oferă 100 de locuri de muncă, altul – 300, altul – 400. Acesta este principalul meu scop: dezvoltare economică, prin atragerea de investitori și, implicit, crearea de locuri de muncă. Să fiți convinși că voi face tot ceea ce ține de mine să aduc tinerii înapoi în oraș și să creez locuri de muncă pentru ei, cât și un oraș vibrant în care să simtă plăcerea de a trăi! Al doilea punct, pe care îl voi implementa în oraș este depunerea unui proiect, pentru înființarea unei centrale termice pe gaz. Nu trebui să renunțăm la sistemul centralizat de încălzire. Toate municipiile din țară au sisteme centralizate de încălzire.”, declară Eduard Koler la televiziunea RTV Galaxy.

Koler vine din mediul privat, lucrând la Șantierul Naval, după care, prin propria afacere, a reușit să construiască sute de nave românești care au mers la export. De altfel, este unul dintre oamenii care au pus umărul la salvarea Șantierului Naval, când unitatea a intrat în declin în 2009, prin atragerea de contracte pentru construcția de nave.

Candidatul AUR se află pe poziția 2 pe buletinele de vot.

Alianței Dreapta Unită Mehedinți – CMF 21240022