Senatorul social – democrat Oana Buzatu: „PSD a corectat două nedreptăți pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea.”

PSD a depus, în Parlament, două proiecte legislative prin care veteranii de război, călugării, călugărițele și mamele aflate în concediu de creștere a copilului sunt scutiți de contribuția de sănătate de 10% din venitul brut.

„Chiar dacă, inițial, nu s-a găsit consens în Coaliție, împreună cu colegii parlamentari social-democrați, am semnat astăzi și au fost depuse două proiecte de lege care corectează două nedreptăți din Pachetul 1 de măsuri prin care Guvernul și-a asumat răspunderea. Unul dintre proiectele de lege prevede ca mamele aflate în concediu de creștere a copilului să fie scutite de plata contribuției de sănătate, iar cel de-al doilea se referă la veteranii de război, invalizii și văduvele de război, foștii deținuți politici și personalul monahal. De ce sunt aceste măsuri esențiale? Scutirea de la plata CASS pentru mamele aflate in concediu de crestere copil reprezintă un pas vital pentru susținerea natalității și combaterea declinului demografic. Scutirea de la plata CASS pentru veterani, invalizi de război, văduve de război și deținuți politici înseamnă recunoașterea și respectul pe care le merita cei care și-au riscat viața pentru țară. Aceste măsuri nu sunt doar despre taxe, ci despre a arăta că valorile și sacrificiile lor contează. Este un semnal clar că nu uităm de eroii noștri și că susținem familile și persoanele care au făcut istorie.”, transmite senatorul PSD Mehedinți Oana Buzatu.

Contribuția la sănătate pentru persoanele fizice (CASS) reprezintă 10% din salariul lunar brut. Această contribuție este obligatorie pentru toți angajații ajută la finanțarea sistemului de sănătate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Conținutul este proteja!