Severinul are, din nou, echipă de fotbal. Clubul Sportiv Drobeta va evolua în Liga a IV-a.

Astăzi, a avut loc lansarea oficială a Clubului Sportiv Drobeta, un proiect important pentru sportul din Drobeta-Turnu Severin și din județul Mehedinți. Florin Șoavă este antrenorul principal al echipei, iar Marian Balaci – președintele CS Drobeta.

„Îl felicit pe primarul Marius Screciu pentru inițiativa de a înființa acest club, iar pe marele nostru fotbalist Florin Șoavă îl apreciez pentru responsabilitatea cu care a acceptat să conducă acest demers! Este un răspuns la dorința severinenilor de a avea o echipă de fotbal care să ne reprezinte cu mândrie. Mă bucur că lotul prezentat astăzi este format, în mare parte, din tineri din județul Mehedinți, ceea ce oferă o perspectivă frumoasă copiilor și juniorilor de la cluburile sportive locale. Sunt convins că această echipă va avea rezultate și că, în anii următori, va reuși să urce în ligile superioare ale fotbalului românesc. Consiliul Județean Mehedinți va continua să sprijine fotbalul județean și, în mod special, proiectul CS Drobeta, pentru că el aduce speranță, pasiune și bucurie comunității noastre. Le urez succes jucătorilor și echipei de conducere! Pentru o construcție solidă este nevoie de responsabilitate, seriozitate și am încredere că putem răspunde așteptărilor oamenilor și din acest punct de vedere, după cum am făcut-o, de-a lungul anilor, la nivelul investițiilor publice!”, transmite președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.

„Este începutul unui drum în care investim seriozitate, muncă și responsabilitate. Fotbalul severinean trebuie să crească sănătos, acasă. Este un eveniment important pentru comunitate, un proiect de viitor la care țin foarte mult și sperăm să îl ducem la un nivel superior. Am avut în vedere ceea ce ne-au cerut severinenii, o echipă de fotbal care să reprezinte orașul și județul, dar și ca tinerii din comunitate să aibă o rampă de lansare pentru performanță. Clubul este creat pe premise sănătoase, cu ajutorul Primăriei și al Consiliului Județean, și sunt convins că vom face o echipă bună”, transmite, la rândul său, edilul severinean, Marius Screciu.

Primul meci al Clubului Sportiv Drobeta va fi unul amical (cu reprezentanții ACSO Filiași) și va avea loc mâine.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: Conținutul este proteja!