Primăria Municipiului Drobeta-Turnu Severin demarează, în perioada 22.06.2026 – 30.06.2026, în intervalul orar 23:30 – 05:00, campania de dezinsecție de la sol, pentru combaterea țânțarilor, căpușelor și larvelor acestora.

„Pe durata acțiunii, recomandăm cetățenilor, în special copiilor, persoanelor vârstnice, cardiace, astmatice sau alergice, să evite zonele în care se desfășoară intervenția și să nu se apropie de utilajele de pulverizare. De asemenea, proprietarii locuințelor aflate la o distanță de maximum 20 de metri față de aliniamentul stradal sau zonele verzi sunt rugați să țină ferestrele închise în intervalul menționat. Apicultorii sunt rugați să ia măsurile necesare pentru protejarea familiilor de albine. În cazul în care condițiile meteorologice vor fi nefavorabile, acțiunea va fi reprogramată. Vă mulțumim pentru înțelegere și sprijin! Împreună, avem grijă de sănătatea comunității.”, transmite Primăria Drobeta Turnu Seveein.

(Sursa foto copertă: RadioBrașovFM)




